Dokąd i kiedy popłynąć w rejs?

Dokąd i kiedy popłynąć w rejs? Chorwacja, Grecja czy Karaiby? Wybór odpowiedniego akwenu i terminu rejsu nie jest bynajmniej prosty. Proponujemy przyjąć prostą zasadę: gdy pogoda blisko domu jest ładna, nie warto jej szukać na końcu świata. Natomiast gdy nadchodzą jesienne szarugi, warto wybrać się dalej w poszukiwaniu cieplejszego klimatu i bardziej sprzyjających wiatrów do żeglowania jachtem.

W Chorwacji, Grecji i Włoszech sezon panuje od maja do października. Na Balearach we wrześniu mogą się przydarzyć już bardzo silne wiatry. Latem nie warto lecieć na Karaiby gdzie panuje sezon huraganów a na Morzu Śródziemnym panuje idealna pogoda. Podobnie z Wyspami Kanaryjskimi – tam najlepiej wyczarterować jacht żeglować pomiędzy listopadem a kwietniem, kiedy na Morzu Śródziemnym jest zimno. Z kolei na Morzu Egejskim najsilniejszy wiatr – meltemi wieje w lipcu i sierpniu, co sprawia, że w tym okresie lepiej wyczarterować jacht na Zatoce Saronickiej która jest bardziej osłonięta niż na Cykladach, gdzie budują się wielkie fale. Meltemi nie występuje na Morzu Jońskim. Natomiast na Wyspach Zielonego Przylądka sezon panuje przez cały rok. Podobnie jest na Seszelach. W Tajlandii trzeba uważać na monsun, który zaczyna się w kwietniu.

Poniżej przedstawiamy praktyczną tabelkę z zalecanymi kierunkami rejsów w zależności od pory roku. Dokąd i kiedy popłynąć w rejs?

MiesiącBałtyk-Niemcy SzwecjaChorwacja Grecja Turcja Francja BalearyWyspy
Kanaryjskie
Capo Verde
Azory Irlandia Bretońskie WyspyKaraiby KubaMalezja-Langkawi
Tajlandia-
Phuket
Malezja-Tioman
Tajlandia-
Koh Samui
Seszele
Madaga-
skar
Polinezja Nowa KaledoniaAustralia
Styczeń  * **    
Luty  * ** *   
Marzec  * ** *   
Kwiecień ****  ***
Maj*****  ***
Czerwiec** **  ****
Lipiec** **  ****
Sierpień** **  ****
Wrzesień** **   ***
Październik** *    ***
Listopad  * *  ***
Grudzień  * **    *
dokąd i kiedy popłynąć w rejs? Na Karaibach najlepiej żeglować w zimie
Dokąd i kiedy popłynąć w rejs? Na Karaiby najlepiej lecieć zimą

Dodaj komentarz