10 najlepszych aplikacji na jachcie. Obecnie, niemal na każdym jachcie, mamy dostęp do internetu. Możemy się z nim łączyć przez sieć GSM (LTE) lub poprzez WiFi, dzięki ruterowi znajdującemu się na pokładzie. Wykupiony za niewielką opłatą pakiet danych (zwykle ok. 20-30 EUR/ tydzień z dostępem dla pięciu urządzeń), zapewni nam komfort i poczucie bezpieczeństwa na morzu. Aplikacje pomogą nie tylko w sprawdzeniu prognozy pogody, ale i dostarczą znakomitych map morskich z możliwością prowadzenia nawigacji, uchronią przed kolizją ze statkami, będą monitorować trzymanie kotwicy lub przypomną wygląd węzłów. Większość najpopularniejszych aplikacji pracuje zarówno na Androidzie jak i na systemie iOS.
Mapy morskie z nawigacją: aplikacja „Boating Marine & Lakes” firmy Navionix
Jedną z najpopularniejszych aplikacji umożliwiających prowadzenie nawigacji. Jej największą zaletą są znakomitej jakości mapy morskie o jakości identycznej z tymi znajdującymi się w profesjonalnych plotterach. Na mapach znajdują się aktualne ostrzeżenia nawigacyjne i uwagi użytkowników. Ponadto w aplikacji znajdują się szczegółowe plany portów, izobaty bezpiecznych głębokości, informacje o usługach świadczonych w marinach, informacje o pływach i prądach morskich i wiele innych przydatnych informacji.
Cena: od 7 zł za mapę

Prognoza pogody: aplikacja „Windy”
Animowana mapa przedstawiająca wiatr, chmury, temperaturę, ciśnienie, fale i wiele, wiele więcej, z prognozą pogody nawet na 14 dni. Ponadto prognoza wiatru na dużej wysokości, raporty lotnicze METAR i TAF. Dane nieprzetworzone lub przetworzone do czytelnego dla formatu.
Cena: darmowa

Jakie statki płyną w pobliżu twojego jachtu: aplikacja „MarineTraffic”
Ponad 35 tysięcy promów, jachtów i kontenerowców na całym świecie stale podaje swoją pozycję poprzez AIS (Automatyczny System Identyfikacji). „MarineTraffic” wyświetla ich pozycję na mapie Google. Wystarczy kliknąć na symbol konkretnego statku, aby dowiedzieć się więcej o porcie docelowym lub jego ładunku. Aplikacja udostępnia ponad 1,5 miliona zdjęć statków, portów i latarni morskich. Ponadto, identyfikuje statki wokół ciebie oka z narzędziem Rozszerzonej Rzeczywistości.
Cena: 21 zł

Śpij spokojnie albo idź zwiedzać port: aplikacja „Anchor Watch”
Aplikacja jest niezwykle przydatnym narzędziem monitorującym pozycję jachtu na kotwicy. W przypadku zmiany położenia jachtu o zadaną odległość aplikacja uruchamia sygnał alarmu i (jeśli wybrano tak) wysyła SMS na wpisany wcześniej numer telefonu. Należy pamiętać, że wydajność i dokładność aplikacji Anchor Watch zależy od rodzaju telefonu i używanego systemu. Ponieważ aplikacja ta korzysta z GPS do monitorowania położenia, będzie zużywać trochę szybciej baterię niż normalnie. Proponujmy więc naładować dobrze telefon przed korzystaniem z aplikacji, a najlepiej na stałe podłączyć go do źródła prądu Istnieje również opcja zaawansowana, ustawienia interwału aktualizacji pozycji GPS, która może znacznie poprawić żywotność baterii.
Cena: wersja lite darmowa

Proste narzędzie do konwersji jednostek: „Marine Wind Calculator”
Aplikacja umożliwia łatwe prze-konwertowanie prędkości wiatru na ulubioną skalę. Kalkulator obsługuje następujące jednostki: skalę Beauforta, węzły, metry na sekundę, kilometry na godzinę, mile na godzinę.
Cena: darmowa

Jaki to gwiazdozbiór? „Sky Map”
Obserwacja nieba pełnego gwiazd, podczas postoju na kotwicy w spokojnej zatoce jest niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza w wodach Morza Śródziemnego i Karaibów, liczba gwiazdozbiorów na niebie jest nieprawdopodobna. Wszystkim żeglarzom, którzy chcą nie tylko podziwiać piękno nieba, ale rozpoznawać poszczególne planety, gwiazdy i gwiazdozbiory, polecany specjalną aplikację „SkyMap”. Wystarczy włączyć w smartfonie lokalizację i zwrócić obiektyw w kierunku gwiazdozbioru, który chcesz zidentyfikować a na ekranie pojawi się mapa nieba z opisanymi gwiazdozbiorami które świecą nad tobą.
Cena: darmowa

Statki w nocy „Światła statków”
Program pomaga poznać charakterystykę świateł statków morskich zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu (MPZZM). Można wykorzystywać program w trzech trybach. Tryb „Nauka” pozwala na przeglądanie świateł różnych statków, w widokach z góry i z boku. Specjalna funkcja programu umożliwia obracanie statku, w celu poznania widoku oświetlenia jednostki przy różnych namiarach. W trybie „Trening” program wyświetla losowo statki (w widoku bocznym) i prosi o wybranie jednej z czterech odpowiedzi. W tym trybie dostępne są ułatwienia: można wyświetlić podpowiedź, obrócić statek, przechodzić do innych pytań. Ostatni tryb jest „Egzamin”. Nie są tu dostępne żadne ułatwienia trybu treningowego. Na kolejnych stronach program wyświetla losowo wybrany statek (widok z boku) na losowo wybranym namiarze. Po zakończeniu egzaminu wyświetlany jest wynik. Co ważne, można przejrzeć swoje odpowiedzi egzaminacyjne.
Cena: darmowa.

Specjalna prognoza dla żeglarzy: „Marine Weather | SailGrib Free”
Obliczenia pływów są wykonywane bezpośrednio w smartfonie bez konieczności połączenia z internetem.
SailGrib umożliwia wyświetlanie następujących danych: siła wiatru, ciśnienie, opady, zachmurzenie, temperatura powietrza, zafalowanie (wysokość fali, średni kierunek fal i okres), pływy i prądy.
Na mapach SailGrib można wyświetlać następujące dane: izobary, mapy opadów, mapy zachmurzenia, mapy temperatury, mapy zafalowania, prądy.
Cena: darmowa
Marine Weather | SailGrib Free

Ściągawka z węzłów: „Węzły 3D”
Cechy i funkcje aplikacji:
- możliwość nauczenia się w prosty sposób wiązać 101 unikatowych węzłów,
- polskojęzyczne menu,
- przeglądanie węzłów wg kategorii lub wyszukiwanie po nazwie,
- wizualizacja wiązania węzłów, możliwość zatrzymania i dopasowania prędkości animacji w dowolnym momencie,
- obracanie węzłów o 360 stopni, oglądanie w 3D i pod każdym kątem,
- przybliżanie węzłów w celu dostrzeżenia szczegółów.
Cena: darmowa

Pomoc na morzu: „SeaHelp” – 10 najlepszych aplikacji na jachcie
Aplikacja przydatna dla każdego żeglarza umożliwiająca zwrócenie się w szybko, w nagłych sytuacjach o profesjonalną pomoc. Działa na obszarze Chorwacji, Słowenii, północnych Włoszech i na Balearach.
Po uruchomieniu aplikacji i wciśnięciu przyciska pomocy, generowany jest SMS, który zostanie wysłany do centrum operacyjnego SeaHelp. SMS zawiera aktualną pozycję i numer telefonu komórkowego. Centrum operacyjne SeaHelp niezwłocznie kontaktuje się z kapitan uszkodzonej łodzi telefonicznie, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, a następnie rozpoczyna procedurę udzielania pomocy.
Usługa ta jest skierowana do wszystkich kapitanów w obszarze operacyjnym. Niemniej SeaHelp podkreśla, że w przypadku kilku jednoczesnych połączeń alarmowych, priorytetowo będą traktowani członkowie SeaHelp. Usługa ta nie jest pomyślana jako alternatywa dla konwencjonalnych procedur alarmowych, ale może stanowić ich uzupełnienie.
Łącze internetowe nie jest wymagane dla zastosowania funkcji SeaHelp.
Osoby proszące o pomoc i nie będące członkami SeaHelp zostaną obciążone kosztami, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie internetowej www.sea-help.eu. 10 najlepszych aplikacji na jachcie.
Cena: darmowa
