TOP 10: najpopularniejsze jachty czarterowe

Które łódki to najpopularniejsze jachty czarterowe? Przedstawiamy wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem danych z 330 flot czarterowych i około 5000 jachtów z 600 baz z całego świata. Do celów statystycznych wykorzystano tylko dane jachtów jednokadłubowych podane przez agencje czarterowe. W artykule przedstawiamy 10 najpopularniejszych jachtów czarterowych.

Najpopularniejsze jachty czarterowe

1 miejsce: Bavaria Cruiser 46 – najpopularniejsze jachty czarterowe

Najpopularniejszym jachtem jednokadłubowym w sezonie czarterowym 2019 była Bavaria Cruiser 46. Jest to jacht o długości 14 metrów z podwójnym sterem i składanym stolikiem w kokpicie XXL. Jest budowany przez Bavaria Werft w Giebelstadt od jesieni 2013 roku. Zmienił swojego poprzednika – Bavaria Cruiser 45 – który jest tylko o jedną stopę krótszy (5. miejsce w rankingu). W listopadzie 2015 r. stocznia dokonała liftingu Cruisera 46. W tym samym roku jacht Bavaria Cruiser 46 został ogłoszony „Europejskim jachtem roku”.

Bavaria Cruiser 46
Bavaria Cruiser 46

Największym atutem Bavarii Cruiser 46 jest w prosty sposób podzielona na dwie kabiny dziobowa część jachtu (dwie płaskie, podwójne koje). 3-kabinową wersję właścicielską można zmienić na 4-kabinową wersję czarterową, wstawiając przenośną ściankę działową. W czarterze Bavaria Cruiser 46 jest zwykle oferowana jako wersja z 4 kabinami, aby zaspokoić potrzeby większych załóg. Charakterystyczne dla nowej linii Cruiser są długie okna w mesie. Dzięki wygodnej platformie do kąpieli i trzem toaletom Bavaria Cruiser 46 jest najpopularniejszym jachtem czarterowym sezonu 2019. Jest tak prawdopodobnie również dzięki jej doskonałemu stosunkowi ceny do osiągów.

2 miejsce: Bavaria 46 Cruiser | najpopularniejsze jachty czarterowe

Na drugim miejscu najpopularniejszych jachtów czarterowych w sezonie 2019 była Bavaria 46 Cruiser. Jacht był budowany do 2010 roku. Bavaria 46 Cruiser uzyskała 80% rezerwacji w porównaniu do Bavarii Cruiser 46. Obecnie w firmach czarterowych wciąż znajduje się ponad sto tych niezwykle udanych jachtów czarterowych.

Bavaraia 46 Cruiser - najpopularniejsze jachty czarterowe
Bavaria 46 Cruiser

Bavaria 46 Cruiser była jednym z pierwszych seryjnych jachtów w swojej klasie, która miała układ sterowanie z dwoma kołami i 4 stosunkowo przestronne kabiny. Ten jacht obecnie to już klasyk na rynku czarterowym. Przyciąga przede wszystkim klientów czarterowych, którzy cenią sobie przystępną cenę i chcą utrzymać niski budżet. Jak pokazują statystyki, dobrze utrzymane modele Bavarii 46 Cruiser wciąż mają wielu zwolenników, prawdopodobnie również dzięki zachowanej na jachcie „morskiej atmosferze”. Jednak załoga musi zadowolić się tylko 2 toaletami – okoliczność, którą prawdziwy żeglarz oczywiście nadal akceptuje. Wciąż wielu żeglarzy lubi spędzać wakacje pod żaglami na tym solidnym jachcie czarterowym. Także dlatego, że niektórzy kojarzą z tym jachtem niezapomniane żeglarskie wakacje.

3 miejsce: Bavaria Cruiser 51 – trzeci najpopularniejszy jacht czarterowy

Bavaria Cruiser 51 zajęła trzecie miejsce na liście popularności jachtów czarterów. Bavarię Cruiser 51 można uznać za „starszą siostrę” Cruisera 46. Produkcja modelu 51 została uruchomiona w 2014 roku jako ostatnia ze zmodernizowanych serii Cruiser. Budowana w wersji 4 lub 5 kabinowej o łącznej długości prawie 16 metrów jest bardzo dobrym wyborem dla załóg, które potrzebują dużo przestrzeni. Posiada zachęcający wyglądem, szeroki, płaski kokpit, do którego można łatwo dostać się z ogromnej obniżonej platformy kąpielowej za pomocą dwóch płaskich stopni.

Bavaraia Cruiser 51
Bavaria Cruiser 51

Dzięki świetnemu kadłubowi zaprojektowanemu przez firmę Farr Yacht Design, Bavaria Cruiser 51 jest bardzo szybka i łatwa w prowadzeniu nawet przy silnym wietrze.

4 miejsce: Bavaria Cruiser 41

Bavaria Cruiser 41 zajęła czwarte miejsce w rankingu popularności z 73% wolumenem zapytań. Bavaria Cruiser 41 jest dostępna od czerwca 2013 roku, gdy zastąpiła swojego poprzednika, Cruiser 40 (9 miejsce, patrz poniżej), z wieloma innowacyjnymi ulepszeniami. W produkcji jest do dziś. Z tego względu stosunkowo wiele nowych jachtów tego modelu jest dostępnych w czarterze.

Bavaria Cruiser 41 | najpopularniejsze jachty czarterowe
Bavaria Cruiser 41

W porównaniu do swojego poprzednika, Cruiser 40 ma zasadniczo zmodernizowany pokład, gdzie na fordeku pozostawiono załodze więcej miejsca. Mniejsza liczba większych okien, większy komfort w kokpicie, nowy płynnie działający mechanizm sterowniczy i więcej światła w mesie to najważniejsze cechy tego jachtu klasy 12 metrów.

5 miejsce: Bavaria Cruiser 45

Jacht żaglowy Bavaria Cruiser 45, który był budowany przez stocznię Giebelstädter Werft w latach 2010–2013, zajmuje piąte miejsce z około 70% maksymalnej liczby rezerwacji. Jest on modernizacją swojego poprzednika, niezwykle popularnego Bavaria 46 Cruiser (2. miejsce, patrz wyżej). Ten jacht zawdzięcza projekt kadłuba Farr Yacht Design i a projekt pokładu BMW Group DesignworksUSA, który wprowadzić dynamiczne kształty i, po raz pierwszy, 3 toalety w klasie 14-metrowej. Magazyn boot24.ch ocenił koncepcję jachtu w ten sposób: „Odświeżająco nowoczesny styl, spokojne, czyste linie, dużo przestrzeni”. Jacht jest bardzo dobrze zrównoważony żaglowo, ma prosty i funkcjonalny pokład oraz przemyślane i proporcjonalne wnętrze.

Bavaria Cruiser 45
Bavaria Cruiser 45

6 miejsce: Bénéteau Oceanis 45 – najpopularniejsze jachty czarterowe

Ten model został kiedyś wybrany Jachtem Roku 2012 w klasie jachtów turystycznych. Oceanis 45, który był budowany do 2018 roku, jest dostępny w wersji 3 lub 4 kabinowej. Obie wersje mają po 2 łazienki. Na uwagę zasługuje duża szerokość – 4,5 metra – która utrzymuje się aż do rufy, dzięki czemu kokpit wygląda imponująco w porównaniu do innych jachtów w tej klasie.

najpopularniejsze jachty czarterowe: Beneteau Oceanis 45
Beneteau Oceanis 45

7 miejsce: Bavaria Cruiser 37

Miesięcznik The Yacht napisał w swoim raporcie z badań z 2013 roku: „Więcej światła przez większe okna, nowa optyka, więcej miejsca w kokpicie, podwójne koła sterowe i świeżo zaprojektowane wnętrze cechują ten wyjątkowy jacht”.

Cruiser 37 jest budowany od 2013 roku i nadal jest w ofercie stoczni z Bawarii.

Bavaria Cruiser 37
Bavaria Cruiser 37

8 miejsce: Jeanneau Sun Odyssey 36i

Sun Odyssey 36i, budowany przez francuską stocznię Jeanneau, był dostarczany na rynek w latach 2007–2012. We flotach czarterowych jest zwykle reprezentowany przez model z 3 kabinami, rzadziej również w wersji 2 kabinowej. Jego popularność na rynku czarterowym najprawdopodobniej wynika również z bardzo konkurencyjnej ceny sprzedaży, która zdyskwalifikowała wiele jachtów tej samej klasy.

Jeanneau Sun Odyssey 36i - najpopularniejsze jachty czarterowe
Jeanneau Sun Odyssey 36i

9 miejsce: Bavaria Cruiser 40

Zastąpiła ona prawie identyczną Bavarię 40 Cruiser po 2010 roku. Cruiser 40 był pierwszym trzy kabinowym jachtem z 2 łazienkami i niezwykle atrakcyjną platformą do kąpieli, którą można ręcznie złożyć. Bavaria Cruiser 40 była budowana tylko do 2013 roku. Od 2014 roku zastąpiła ją Cruiser 41 (4. miejsce, patrz wyżej) z różnymi innowacjami. Z tego powodu jest tylko kilkadziesiąt jachtów Bavaria Cruiser 40 w międzynarodowych flotach czarterowych.

Bavaria Cruiser 40 - najpopularniejsze jachty czarterowe
Bavaria Cruiser 40

10 miejsce: Bénéteau Oceanis 43

13-metrowy jacht był dostarczany przez Bénéteau do flot czarterowych w latach 2007–2011 i do dziś można go zarezerwować na wszystkich ważniejszych akwenach żeglugi. Oceanis 43 charakteryzuje się projektem opracowanym przez biuro Berret-Racoupeau-Design, długą rufą. Oceanis ma przyjemny kokpit ze składanym stołem, w którym znajduje się również GPS-ploter. Jacht otrzymał platformę kąpielową, choć niewielką, ale łatwo dostępną. Teakowe uchwyty na pokładzie i drewniana poręcz pod stopami dopełniają elegancki wygląd jachtu.

Beneteau Oceanis 43
Beneteau Oceaanis 43

Dodaj komentarz