Barki we Francji, Holandii, Irlandii, Włoszech, Niemczech

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się wynajem barek mieszkalnych (houseboatów) i spędzanie urlopu żeglując po rzekach, kanałach i jeziorach Europy. Rejs barką może mieć bardzo urokliwy, oryginalny charakter. Z drugiej strony barki mieszkalne wyposażone są w bardzo nowoczesny sprzęt i są w doskonałym stanie. Wystarczy po prostu popłynąć i podziwiać rozpościerające się dookoła widoki. Tutaj znajdziecie więcej informacji o tym wspaniałym sposobie wypoczynku na wodzie.

Co przemawia za czarterem barki mieszkalnej i wakacjami na barce?

Rzeki, kanały i jeziora niemal pozbawione są pływów, idealnie nadają się więc nawet dla niedoświadczonych żeglarzy. Zwykle na szlakach znajduje się mnóstwo bezpiecznych przystani, w których można zacumować, a zwiedzanie okolicy podczas rejsu rzeką jest niezwykle proste – robisz to bezpośrednio z pokładu barki.

Barki mieszkalne są łatwe w manewrowaniu – wystarczają do tego dwie osoby. Większość barek ma dziobowy i rufowy ster strumieniowy, dzięki czemu można łatwo manewrować nawet w ciasnych miejscach. Na wielu rzekach nie ma dużego ruchu komercyjnego – tak jest na przykład na rzekach Mozeli i Saarze. Tam od miasta Dillingen aż do Saarbrücken masz wodę tylko dla siebie i możesz cieszyć się ciszą i spokojem.

Barka mieszkalna Pénichette 1500 IR
Barka Pénichette 1500 IR

Gdzie najlepiej wyczarterować barki mieszkalne?

Świetne warunki do żeglowania jachtem motorowym lub barką mieszkalną mają Niemcy. Region otaczający Berlina zwany Havelland położony jest na pięknym pojezierzu. Leży tam oprócz stolicy Niemiec – Berlina, także stolica Brandenburgii – Poczdam oraz porty Fürstenberg i Werder.

Na północ od Havellandu położone jest pojezierze Meklemburskie. Znajduje się tam wiele pięknych jezior, z których znaczna część jest połączona kanałami i rzekami. Świetne przystanie gdzie można wynająć barki i jachty motorowe w tym regionie to Marienwerder i Waren / Müritz. Podczas dłuższych rejsów „w jedną stronę” można stąd popłynąć w nadmorski regionem Morza Bałtyckiego i zwiedzić jego urocze wyspy.

W części południowej Niemiec znajduje się jeszcze więcej malowniczych szlaków rzecznych do zwiedzenia. Po prostu wyobraźcie sobie, jak pływacie wśród winnic i zamków położonych wśród rzek Mozeli i Saary. Jest to szczególnie interesujący region, ponieważ jest położony na pograniczu trzech państw – Niemiec, Luksemburga i Francji – i posiada wyjątkową kulturę i atmosferę. Dobrym miejscem do czarteru barek jest port w Merzig.

Holandia jest również idealnym miejscem, na wynajęcie barki mieszkalnej. Ijsselmeer i port Lemmer połączone są siecią kanałów, a także z rejonem Zeeland, gdzie położony jest port Kortgene i inne.

Mesa w barce mieszkalnej Pénichette 1500 IR
Mesa w Pénichette 1500 IR

Barki we Francji

Wyjątkowym rejonem do pływania barkami w Europie jest Francja. Wakacje na barce we Francji umożliwiają od wewnątrz poznać przebogatą historie, zabytki i wspaniałą tradycję kulinarną tego kraju. Najbardziej znane szlaki prowadzą przez Canal du Midi, Sommę i Mozelę. Żegluga barką we Francji to doskonała okazja do połączenia aktywnego wypoczynku, relaksu wśród pięknych francuskich krajobrazów i winnic oraz do obcowania ze znakomitymi zabytkami przeszłości. Czarter – wynajem barki możliwy jest z wielu portów, których gęsta sieć położona jest w najciekawszych rejonach żeglugi. Francja z pokładu barki mieszkalnej – to nowy, znakomity sposób na poznanie tego niezwykłego kraju.

Barka mieszkalna Pénichette 935 FR
Barka Pénichette 935 FR

Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby wynająć barkę mieszkalną?

Barki mieszkalne są niezwykle łatwe w manewrowaniu i sterowaniu, więc świetnie nadają się dla nowych lub niedoświadczonych żeglarzy. W większości regionów w Europie do prowadzenia barki nie potrzeba żadnych uprawnień. Jedynie w Niemczech, w bazie Ketzin, wymagany jest patent sternika motorowodnego (lub wyższy), ale jedynie w przypadku barki o długości większej niż 13 metrów. 

Niektóre firmy czarterujące barki mieszkalne oferują krótkie kursy wprowadzające, na których można nauczyć się podstawowych reguł nawigacji i zasad ruchu rzecznego. Oprócz tego otrzymacie szczegółowe mapy a nawigacja po rzekach nie różni się zbytnio od jazdy samochodem – jeśli się zgubicie – po prostu możecie zawrócić.

Kabina dwuosobowa na hausboocie Pénichette 1500 IR - barki mieszkalne
Kabina dwuosobowa na Pénichette 1500 IR

Co można robić podczas rejsu barką mieszkalną?

Jeśli lubicie sporty wodne, dlaczego nie popłynąć barką mieszkalną spokojnymi rzekami i jeziorami, gdzie można pływać, jeździć na nartach wodnych, wakeboardzie, nurkować z rurką i pływać kajakiem? Rejs barką jest także świetną okazją do łowienia ryb – najlepsze miejsca do łowienia można znaleźć wody. Na barkę warto zabrać także rowery, na których podczas rejsu objedziecie okolicę.

Podczas rejsu barką będziecie płynąc w pobliżu wielu miast, co umożliwi wam ich zwiedzenie. Generalnie rzecz biorąc, wakacje na barce są bardzo relaksujące a nawigacja łatwa. Stwarza to doskonałą okazję, do poczytania książek i zrelaksowania się podczas przemierzania trasy.

Barki mieszkalne: Sterówka na hausboocie Pénichette 1120 IR
Sterówka na Pénichette 1120 IR