Czarter jachtów na Karaibach

i Raj Wysp Karaibskich… Żaden inny rejon świata nie jest piękniejszy, bardziej kolorowy, stwarzający tak idealne warunki dla uprawiania żeglarstwa jak Małe Antyle. Rozciągają się one łukiem pomiędzy Puerto Rico na północnym zachodzie a Wenezuelą na południu. Poszczególne wyspy znacznie różnią się pomiędzy sobą. Chociaż wszystkie posiadają urokliwe, płytkie kotwicowiska, gaje palmowe i śnieżnobiałe plaże, temperament miejscowej ludności jest bardzo zróżnicowany.

Słońce na Karaibach świeci przeciętnie 12 godzin na dobę. Klimat jest bardzo łagodny: dzienna temperatura jest stała przez cały rok i wynosi średnio 27°C z tolerancją ±3°C. Sezon żeglarski trwa tutaj nieprzerwanie przez cały rok. Jedyną różnicę pomiędzy latem a zimą stanowią opady. Okres pomiędzy grudniem a majem jest porą suchą. Pozostały okres, to pora deszczowa. Jednak także wtedy, podczas europejskiego lata, warunki są do żeglowania są dobre. W okresie tym pojawiają się przelotne opady deszczu. Wiejący stale wschodni pasat nie przekracza siły 5-6°B umożliwiając komfortową żeglugę pomiędzy poszczególnymi wyspami.

Wyruszając z Martyniki lub Santa Lucii można pożeglować na południe, zwiedzając po drodze St.Vincent, Bequie, Mustique, Cannouan, Tobago Cays, Grenadę i Union. Pożeglować można także na północ, zwiedzając Dominikę, Gwadelupę i Antiquę.

Bequia - czartery jachtów na Karaibach

Druga baza jachtów czarterowych mieści się na Saint Martin (niderl. Sintt Maarten). Stąd można żeglować na pd.-wschód w kierunku na St. Barts, Antiquę i Barbudę, St. Kitts i Nevis lub na północny-zachód w kierunku na Anquilę i Wyspy Dziewicze. Dobrym rozwiązaniem jest opcja one-way St. Martin -> Wyspy Dziewicze, tam zostawienie jachtu i powrót na St. Martin samolotem. Ten wariant zaoszczędzi nam żmudnego halsowania pod wiatr w drodze powrotnej.

Martynika wraz ze stolicą Fort de France jest wizytówką francuskich Karaibów. Stanowi znakomity punkt wypadowy zarówno na południe w kierunku Grenady jak i na północ w kierunku Dominiki i dalej Gwadelupy. Główna baza jachtów czarterowych znajduje się w Le Marin (czarter jachtów na Karaibach).

Propozycja trasy 10-dniowego rejsu z Martyniki na St. Lucie, St. Vincent i Grenadyny (czarter jachtów na Karaibach)

1 dzień: Przylot na Martynikę (Fort de France), przejazd do Mariny (Le Marin), zaokrętowanie, kolacja w tawernie, wieczór zapoznawczy.

2 dzień: Przejęcie jachtu, odprawa, żegluga Martynika – Marigot Bay (St.Lucia) (25 Mm – 5 godz.), kąpiele i nurkowanie na rafie koralowej.

3 dzień: Wielki, żeglarski dzień: Marigot Bay – Bequia (Zatoka Admiralicji) (60 Mm – 8 godz.)

4 dzień: kąpiel, odprawa na Grenadyny, zaprowiantowanie, Bequia – Moustique (10 Mm, 2 godz.), kąpiele, spacery na plaży połączone ze zbieraniem muszli, wieczorem wizyta w Basil’s Bar – możliwość spotkania gwiazd estrady i celebrytów przebywających w swoich rezydencjach na Mustique.

5 dzień: Moustique – Mayreau (20 Mm, 3 godz.). Plaża w cieniu rozłożystych palm, kąpiele, plażowanie, drinki i obiad na plaży w lokalnej restauracji.

6 dzień: Mayreau – Tobago Cays (5 Mm, 1 godz.). Kotwiczenie na terenie morskiego rezerwatu przyrody przy rafie koralowej. Nurkowanie na rafie koralowej, spotkania oko w oko z żółwiami szylkretowymi i ławicami kolorowych ryb zamieszkujących rafę, kąpiele, zwiedzanie wysp na terenie rezerwatu – poszukiwanie skarbów, spotkania z niegroźnymi legwanami, grill na plaży u tubylców (uwaga: należy zabrać własne sztućce).

7 dzień: Tobago Cays – Union (7 Mm, 1 godz.), uzupełnienie wody, zaprowiantowanie, wizyta w lokalnych sklepach i zakup pamiątek, wykonywanie pamiątkowych zdjęć z przyjaznymi tubylcami, po południu ucieczka na Palm Island – kotwicowisko vis-à-vis resortu hotelowego z plażą, barem i hamakami, opalanie, kąpiele.

8 dzień: Palm Island – St.Vincent – Cumberland Bay (35 Mm, 6 godz.) – zwiedzanie zatoki, kąpiele, wieczór w lokalnym barze, dzikie tańce przy muzyce steel bandu.

9 dzień: St.Vincent – St. Lucia (35 Mm, 6 godz.), nurkowanie na rafie koralowej, spacery po plaży.

10 dzień: St. Lucia – Martynika, St. Anne (32 Mm, 5 godz.), zwiedzanie urokliwej wioski St. Anne, zdobycie Golgoty. Zakupy upominków i rumu. Kolacja w kreolskiej restauracji.

11: St. Anne – Le Marin (3 Mm, 0,5 godz.) Wyokrętowanie, zdanie jachtu, przejazd na lotnisko.

Wyspa Palm na Gwadelupie - czarter jachtów z Gwadelupy
Palm Island – Gwadelupa

Baza jachtów czarterowych na Gwadelupie w jest świetnym punktem wypadowym zarówno w kierunku południowym – na słabo zagospodarowane turystycznie wysepki Les Saintes, Dominike lub w kierunku północnym na Antique i Barbudę.

Propozycja trasy 10-dniowego rejsu z Pointe-a-Pitre (wersja soft):

1 dzień: przylot do Pointe-a-Pitre na Gwadelupie, przejazd do mariny, przejęcie jachtu i zaokrętowanie

2 dzień: Point-e-Pitre – Marie Galante (18 Mm). Zwiedzanie pięknej, klimatycznej kreolskiej wioski. Kąpiele na ładnych plażach, zwiedzanie plantacji trzciny cukrowej, zwiedzenie destylarni rumu i degustacje lokalnego rumu, wiatraki.

3 dzień: Marie Galante – Cabrits National Park (Dominika) (20 Mm). Najlepsze miejsce do nurkowania na Dominice. Pozostałości osad Karaibów. Portsmouth (Dominika). Wyprawa w górę rzeki Indian River – namorzyny, tropikalna flora i awifauna.

4 dzień: Portsmouth – Roseau – Scots Head Marine Park (23 Mm). Świetne miejsce do nurkowania na Dominice.

5 dzień: Roseau – Iles Des Saintes (36 Mm). Ciekawe plaże, Fort Napoleon – muzeum historyczne.

6 dzień: Iles Des Saintes – Pigeon Island (25 Mm). Rezerwat morski Jacque’a Cousteau – jedno z najlepszych miejsc do nurkowania (i snurkowania) na Karaibach odkryte i spopularyzowane przez słynnego podróżnika Jacque’a Cousteau.

7 dzień: Pigeon Island – Marie-Galante (35 Mm). Postój przy St. Louis – rybackiej wiosce.

8 dzień: Marie-Galante – Petite Terre (20 Mm). Niewielka wysepka z zacisznymi kotwicowiskami.

9 dzień: Petite Terre – Gosier (plaże, ośrodek turystyczny) – Point-e-Pitre (26 Mm).

10 dzień: Wyokrętowanie, wylot.

Valilabou Bay - czarter jachtów na Karaibach
Zatoka Valilabou z fimu „Piraci z Karaibów”

Propozycja trasy 10-dniowego rejsu z Pointe-a-Pitre (wersja hard):

1 dzień: przylot, transfer do Mariny w Point-e-Pitre (Gwadelupa), przejęcie jachtu.

2 dzień: Point-e-Pitre – Pigeon Island (35 Mm). Rezerwat morski Jacque’a Cousteau – jedno z najlepszych miejsc do nurkowania (i snurkowania) na Karaibach.

3 dzień: Pigeon Island – Antiqua (55 Mm). English Harbour – Park Narodowy Nelson Dockyard – port stacjonowania floty angielskiej na Karaibach w XVIII-XIX w.

4 dzień: English Harbour – Nonsuch Bay (12 Mm). Snurkowanie, lunch w Harmony Hall.

5 dzień: Antiqua – BasseTere (Gwadelupa) (65 Mm). Kosztowanie życia nocnego stolicy Gwadelupy.

6 dzień: BasseTere – Portsmouth (Dominika) (30 Mm). Park Narodowy Cabrits – pozostałości osad Karaibów. Wyprawa w górę rzeki Indian River – namorzyny, tropikalna flora i awifauna.

7 dzień: Portsmouth (Dominika) – Scots Head Marine Park (Dominika) (20 Mm). Najlepsze miejsce do nurkowania na Dominice – zatopiona kaldera wulkanu.

8 dzień: Scots Head – Iles Des Saintes (40 Mm) Ciekawe plaże, Fort Napoleon.

9 dzień: Iles Des Saintes – Marie-Galante – Point-e-Pitre (40 Mm)

10 dzień: wyokrętowanie, wylot.

Palm Island - Grenadyny | czarter jachtów na Karaibach
Palm Island

St. Martin / St. Maarten, Antiqua i Barbuda

St. Martin / St. Maarten jest wyspą podzieloną na pół pomiędzy Francję i Holandię. Posiada dogodne połączenie lotnicze z Europą dzięki znanemu, międzynarodowemu lotnisku Princess Juliana, gdzie samoloty podchodzą do lądowania tuż nad głowami opalających się na plaży turystów. Antiqua i Barbuda to dwie wyspy, które tworzą państwo o nazwie Antiqua i Barbuda. Chociaż leżą w odległości zaledwie 30 mil od siebie, stanowią jakby zupełnie odrębne światy. Antiqua jest miejscem rozrywek: od dyskotek po występy grających przez całą noc miejscowych „steel bandów”. Atrakcją wyspy jest strefa wolnocłowa i możliwość uprawiania różnorodnych sportów wodnych. Siostrzana wyspa Barbuda posiada piękne, piaszczyste plaże i zamieszkiwana jest przez liczne gatunki ptaków. Na Barbudę warto się udać, aby odpocząć od hałasu i gwaru Antiquy.

Dzięki ciepłemu i silnemu pasatowi i wielu osłoniętym i bezpiecznym kotwicowiskom Antigua jest wymarzonym celem rejsów. Sąsiednia Barbuda jest tak słabo rozwinięta, że czasami wydaje się opuszczonym, cichym rajem, z plażami i kompletną ciszą.

Przykładowa trasa 10-dniowego rejsu z St. Martin na południowy-wschód:

 1. Zaokrętowanie – Oyster Pond (7 Mm)
 2. Oyster Pond – St. Barts
 3. St. Barts – Antiqua (Falmouth Harbour).
 4. Antiqua (Falmouth Harbour) – Antiqua (Nonsuch Bay).
 5. Antiqua (Nonsuch Bay) – Nevis.
 6. Nevis – St. Kits
 7. St. Kitts – St. Eustatius
 8. St. Eustatius – Anquila
 9. Anquila
 10. Anquila – St. Martin
 11. Wyokrętowanie

Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI) | Czarter jachtów na Karaibach

Żegluga po Wyspach Dziewiczych przypomina nieco pływanie w Chorwacji po Adriatyku. Niewielkie odległości pomiędzy wyspami, sterowanie na punkt, liczne osłonięte zatoki czynią ten akwen bardzo łatwym a zarazem atrakcyjnym. Archipelag składa się z ok. 60 wysp i wysepek i rozciąga na przestrzeni zaledwie 30 Mm wzdłuż Kanału Sir Francisa Drake’a – jednego z najciekawszych i najlepiej osłoniętych akwenów żeglarskich na świecie. Do najciekawszych miejsc należą: Cane Garden Bay Beach na Tortoli, Loblolly Bay Beach na Anegadzie, White Bay Beach na Jost Van Dyke i Deadman’s Bay Beach na Peter Island. Czarter jachtów na Karaibach

Propozycja 10-dniowego rejsu z St. Martin na Wyspy Dziewicze:

1 dzień: St. Martin (Anse Marcel) – zaokrętowanie

2 dzień: Anse Marcel – Marigot (10 Mm)

3 dzień: Marigot – Anquila (16 Mm)

4 dzień: Anquila – Anegada (81 Mm)

5 dzień: Anegada – Spanish Town (Vergin Gorda) (18 Mm)

6 dzień: Spanish Town – The Baths – Norman Island (10 Mm)

7 dzień: Norman Island – Jost van Dyke (14 Mm)

8 dzień: Jost van Dyke – Cane Garden Bay (Tortola) (6 Mm)

9 dzień: Cane Garden Bay (Tortola) – Marina Cay (12 Mm)

10 dzień: Marina Cay – Maya Cove (6 Mm)

11 dzień: Wyokrętowanie

Lokales