Czarter jachtów na Majorce | Rejsy żeglarskie po Balearach

Baleary – hiszpańska destynacja żeglarska jachtów czarterowych na Morzu Śródziemnym

Baleary to archipelag położony w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii. W skład archipelagu wchodzi około 200 wysp i niezamieszkanych małych wysepek o łącznej powierzchni 5 014 km². Największe wyspy to Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera.

Gorący klimat, duża liczba marin i świetnych kotwicowisk sprawiają, że Baleary są jednym z najwspanialszych akwenów żeglarskich na świecie. Główne wyspy Majorka (Mallorca), Minorka i Ibiza leżą w odległości około 100 mil morskich od wybrzeża Hiszpanii. Codzienne i niezbyt drogie połączenia lotnicze z główną wyspą – Majorką (np. EasyJet z Berlina kosztuje ok. 100 EUR w obie strony) sprawiają, że dostanie się tutaj nie sprawia większego kłopotu.

Jeden tydzień żeglowania wystarcza, by opłynąć Majorkę dookoła lub popłynąć na Ibizę lub Minorkę i wrócić. Oprócz zachodniego wybrzeża Majorki – górzystego i nieprzystępnego – gdzie znajduje się tylko jeden bezpieczny port (Puerto de Soller), wszędzie dostępne są różnorodne a nawet luksusowe mariny.

Zachód Majorki | Czarter jachtów na Majorce
Zachodnie wybrzeże Majorki

Pogoda i wiatr | Czarter jachtów na Majorce

Ze względu na korzystne położenie Balearów, Majorka ma bardzo łagodny klimat. Temperatury latem wahają się od 24ºC do 32ºC. Wiatry wieją głównie z południowego wschodu i osiągają siłę od 8 do 20 węzłów. Wiosną i latem wiatr zaczyna wiać z gór około południa, wzrastając stopniowo do 15 węzłów po południu. Wiatr ustaje wieczorem około godziny 18:00-19:00. Na Balearach nie występują pływy. Jedynie wiosną poziom morza obniża się o około pół metra. Temperatura wody wynosi pomiędzy 24ºC i 27ºC. Na rejs można wziąć ze sobą sprzęt do nurkowania lub wynająć w lokalnej firmie zajmującej się nurkowaniem.

Snurkowanie na Majorce | Czartery jachtów na Majorce
Na Majorce jest wiele świetnych miejsc do snurkowania

Majorka (Mallorca)

jest największą i najbardziej skomercjalizowaną wyspą Balearów. Spora jej część została przekształcona w strefę hoteli i apartamentowców, chociaż nadal są tu jeszcze miejsca nie dotknięte wpływem cywilizacji. Stolicą wyspy jest Palma i tutaj znajduje się główna baza jachtów czarterowych – w marinie w samym centrum miasta. Leży ona w odległości zaledwie 20 minut jazdy od portu lotniczego i posiada z nim bardzo dogodne połączenie autobusowe. Większość sklepów otwarta jest od godziny 10:00 do 21:00, wyłączając czas na sjestę od 14:00 do 17:00. Jeśli lubicie kupować prezenty, to można tu znaleźć najpiękniejsze perły na świecie, a także duży wybór przedmiotów z porcelany i skóry. Jest też tutaj ponad 2000 restauracji, a różnorodność oferowanych potraw zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Katedra stoi na miejscu dawnego meczetu mauretańskiego i zbudowana jest w stylu gotyckim. Konsekrowano ją w 1601 roku. Przy katedrze znajduje się barokowy klasztor i Muzeum Katedralne z ciekawą kolekcją gotyckich obrazów i rzeźb. Na przeciwko katedry, po drugiej stronie placu the Plaza de l’Almoina, znajduje sie Almudaina. Jest to obecnie Kwatera Głowna Dowództwa Wojsk na Balearach, która kiedyś była twierdzą kalifatu mauretańskiego (XI-XIII w. ).

Katedra w Palmie
Katedra w Palmie

Muzeum Majorki mieści się w dawnej rezydencji Desbrull. X-wieczne mauretańskie łaźnie najlepiej ukazują okres wpływów mauretańskich (stanowią cześć kompleksu katedry). Dziedzińce (patia) zabytkowych posesji Palmy stanowią klasę samą w sobie.

Sa Llotja to prawdziwie dzieło sztuki gotyku miejskiego Majorki. Stanowiła kiedyś siedzibę Izby Handlowej oraz miejsce wymiany handlowej. Obecnie czasami pełni funkcje wystawowe. Bezpośrednio obok Sa Llotja znajduje sie Konsulat Morski, który obecnie jest siedzibą lokalnego rządu Balearów. Konsulat Morski (z XVII wiek) był początkowo Kupieckim Sądem Morskim, który rozsądzał spory dotyczące handlu morskiego.

Zamek Bellver został wybudowany w XIII wieku. Nigdy nie pełnił funkcji obronnej, ale w rożnych okresach służył jako więzienie. Od października do marca jest otwarty w godzinach od 08:00 do 18:00, a od kwietnia do września od 08:00 do 22:00. Z zamku roztacza się piękny widok na zatokę Palmy.

Ibiza

to centrum rozrywki, pełne dyskotek i czynnych od rana nocnych klubów. Przyciąga amatorów nocnych zabaw z całej Europy a nawet ze świata. To prawdziwy raj dla imprezowiczów, ale turyści przyjeżdżają tutaj również ze względu na piękne piaszczyste plaże i turkusową wodę. Na Ibizie jest wiele małych zatoczek, do których można dostać się tylko od strony morza, a w których przy dobrej pogodzie można spokojnie zacumować.

Ibiza - czarteru jachtów na Balearach
Ibiza – widok na stare miasto

Minorka

jest najbardziej spokojną z wysp i ostatnią, która nie poddała się jeszcze inwazji turystów. Spora cześć wyspy jest objęta ochroną, aby uchronić to miejsce przed zgubnym wpływem turystyki (WHL UNESCO). Stolica wyspy Mahon oraz Ciudadela znajdują się na przeciwległych stronach wyspy i posiadają własne porty. Na południu wyspy znajduje się Bahia de Fornellis ‒ malownicze miasteczko portowe z wieloma kafejkami i restauracjami. Cala Addaya położona jest na zachodnim wybrzeżu i jest to także dogodne miejsce na postój.

Formentera

była przez wiele lat najbardziej zapomnianą wyspą Balearów. O powierzchni zaledwie 30 mil kwadratowych jest to najmniejsza i najmniej rozwinięta z wysp. Większość turystów odwiedza wyspę tylko na jeden dzień, ponieważ ograniczono tam liczbę hoteli, które mogą przyjmować turystów. Wyspa słynie z długich, białych plaż i lazurowej wody. W porcie znajduje się marina, ale większość żeglarzy udaje się do bardziej zatłoczonego Espalmador, gdzie przy okazji można skorzystać z kąpieli borowinowych. Można także zacumować w spokojniejszym Illetas, położonym w części południowej.

Formentera - czarter jachtów na Majorce
Formentera

Cabrera

jest małą wyspą położoną na południowy wschód od Majorki. Objęta jest ochroną w formie Parku Narodowego – Cabrera jest dziewiczym archipelagiem zielonych wysp, otoczonych bogatymi w ryby wodami. Aby tam wpłynąć, stanąć na kotwicy i spędzić noc, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zezwolenia. Warto zwiedzić średniowieczną warownię i Błękitną Grotę. Wyspa jest szczególnie interesująca dla nurków.

Propozycja siedmiodniowego rejsu po Balearach – wypłynięcie z Palmy | Czarter jachtów na Majorce:

1 dzień: zaokrętowanie (Palma de Mallorca)
2 dzień: Palma de Mallorca – Cabrera
3 dzień: Cabrera – Ibiza
4 dzień: Ibiza – Formentera
5 dzień: Formentera – San Antoni (Ibiza)
6 dzień: San Antoni – Port d’Andratx (Mallorca)
7 dzień: Port d’Andratx (Mallorca) – Palma
8 dzień: wyokrętowanie