Rejsy i czartery jachtów na Seszelach

Czarter jachtów na Seszelach to śnieżnobiałe plaże, kąpiele w cieplej wodzie, żegluga od jednej sennej zatoki do drugiej, które często określane są jako Ogrody Edenu. Seszele. Ten raj na Ziemi obejmuje ponad 100 wysp, z których prawie połowa objęta jest ochroną w formie parków narodowych i rezerwatów przyrody. Seszele leżą 1000 Mm na wschód od Afryki na środku Oceanu Indyjskiego, cztery stopnie na południe od równika. Żeglując na wyczarterowanych tutaj jachtach odwiedza się Mahe – główną wyspę ze stolicą Victorią, Praslin, La Digue, Bird Island i Denis.

Czarter jachtów na Seszelach - port w La Dique
Port w La Dique

Baza jachtów czarterowych w Victorii

Miasto posiada wiele interesujących restauracji, sklepów z rękodziełem oraz interesujący targ. Jest to największą z wysp Seszelskich, stanowiąc jej ekonomiczne i polityczne centrum. Na jej brzegach znajduje się ponad pięćdziesiąt plaż. Wnętrze wyspy wypiętrza się na wysokość ponad 1000 m nad poziom morza i pokryte jest uprawami cynamonu. Baza jachtów czarterowych znajduje się w nowej marinie na sztucznie usypanej Wyspie Eden (Eden Island). Jest ona położona w niedalekiej odległości od lotniska w Victorii (ok. 10 min. jazdy taksówką) i oferuje wszystkie niezbędne żeglarzom usługi (czarter jachtów na Seszelach).

Wewnętrzne wyspy Seszeli po których się pływa są wolne od huraganów. Wieje tam zwykle dość słaby zwłaszcza w okresie od października do kwietnia. Od połowy grudnia do końca lutego dni są nieco bardziej deszczowe i warto wtedy zabrać ze sobą lekkie kurtki przeciwdeszczowe. Żegluga pomiędzy rafami koralowymi wymaga precyzyjnej nawigacji. Maksymalna wysokość pływu wynosi ok. 1 m. W okresie od maja do września wieje wiatr południowo-wschodni, zaś od października do kwietnia północno-zachodni z silą 5-20 węzłów (3-5°B) przez cały rok. Dzienna temperatura rzadko spada poniżej 29°C.

Propozycja trasy 10-dniowego rejsu jachtem czarterowym po Seszelach:

1 dzień: zaokrętowanie (Port Victoria, Mahe). Wypłynięcie do St. Anne (Morski Park Narodowy) (3 Mm). Noc na kotwicowisku w zatoce Anse Cimetière przy południowej części wyspy. Snurkowanie na wschód od Ile Moyenne.

2 dzień: St Anne – La Dique (25 Mm). Południowo-wschodnie wybrzeże La Digue posiada doskonałe warunki do kotwiczenia w głębokich zatokach oddzielonych barierą rafy koralowej od lądu. Petite Anse lub Grande Anse są idealnymi kotwicowiskami: piękne plaże z białym piaskiem oddzielone od siebie przez skaliste ostrogi, zakończone stromymi skałami. Istniej możliwość wynajęcia rowerów w La Passe i spenetrowania tej pięknej wyspy nigdy nie opanowanej przez turystów, z powodu ubogiego zagospodarowania. Białe, kręte ścieżki skryte w cieniu wysokich palm, domy z dachami krytymi liśćmi palm, małe faktorie przetwarzające niegdyś koprę, niewielkie, białe piaszczyste plaże i wielkie granitowe skały. Słowem La Digue to być może najpiękniejsza wyspa na Seszelach. Nie ma tu samochodów, tylko rowery lub wózki ciągnione przez woły.

czarter jachtów na Seszelach: plaża na La Dique
Plaża na La Dique

3 dzień: La Dique (zwiedzanie La Dique). Zwiedzanie Union Estate – zakładu przetwórstwa kopry i plantacji wanilii. Zwiedzanie rezerwatu przyrody „La Veuve” i w nim endemicznego ptaka Digue. Plażowanie, snurkowanie. Wieczorem kolacja w lokalnej tawernie.

4 dzień: La Dique – Ile de Coco – Praslin – Ile Saint Pierre – Anse Volbert (15 Mm). Kotwiczymy na południe od Ile de Coco. Zbudowane z olbrzymich skał zdobionych w dziwne, regularne pasy wyrzeźbione przez morze, tworzą piękny krajobraz dzięki wielkiej harmonii kształtów i kolorów. Skały koloru ochry kontrastują z jasną zielenią palm kokosowych i białym piaskiem plaż i głębokim turkusem wody. Pod wodą widoki są równie atrakcyjne: wielkie koralowce drzewiastych, wśród których pływają tysiące kolorowych ryb pływających wzdłuż wąskich szczelin skalnych i ciemnych grot. Na noc postój w Anse Volbert uznanej za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

5 dzień: Anse Volbert – Baie St. Anne (Praslin). Możliwość uzupełnienia wody i zaopatrzenia na Praslin. Wizyta w Vallée de Mai, dolinie wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer po Vallee de Mai jest niezwykle inspirujący. Ścieżka prowadzi poprzez ciemny las tropikalny tworzony przez ogromne liście palm coco de mer. Palmy osiągają wysokość do 40 m i delikatnie kołysząc się na wietrze, wydają grzechoczący dźwięk, ocierając się o siebie. Gdziekolwiek spojrzeć, listowie wydaje się nie mieć końca a droga wijąc się przez ciemne, wilgotne rozpadliny wychodzi wreszcie na grzbiet, skąd roztaczają się wspaniałe widoki ponad gęstym morzem zieleni.

6 dzień: Zwiedzanie Praslin: rano do Valle de Maie, po południu do Cote D’Or.

czartery katamaranów na Seszelach: Marina na Praslin
Marina na Praslin

7 dzień: Praslin – Baie Valon (Mahe) (24 Mm)

8 dzień 8: Baie Valon – Baie Ternay – Port Launey (14 Mm). Płyniemy wzdłuż wybrzeża do Ternay Island po drodze mijamy Thérèse Bay – świetne miejsce do snurkowania. Na noc stajemy w Port Launay – głęboka i dobrze osłonięta zatoka na obszarze Parku Morskiego. Na południowym wschodzie zatoki – Pointe de l’Escalier – dziwne zjawisko geologiczne, które tworzą gigantyczne schody składające się z regularnych warstw skalnych prowadzące do samego morza. Można również udać się na wycieczkę do Anse la Mouche.

9 dzień 9: Port Launey – Baie Lazare (25 Mm). W godzinach porannych odwiedzimy malowniczy lokalny bazar. Dobra okazja do uzupełnienia zapasów świeżych owoców i ryb. Płyniemy wzdłuż Mahe, przez południe. Mijamy Anse Takamaka i Anse Intendance. Kotwicę rzucamy w Baie Lazare – miejsce gdzie pierwszy odkrywca Seszeli – komandor Lazare rzucił pierwszy raz kotwicę.

10 dzień 10: Baie Lazare – St. Anne – Victoria (16 Mm). Płyniemy dookoła Mahe do mariny w Victorii. Po drodze snurkowanie.

11 dzień: wyokrętowanie

La Dique - transport | Żeglowanie po Seszelach
Transport na La Dique

Czarter jachtów na Seszelach.