Czarter jachtów w Malezji | Rejsy żeglarskie z Langkawi

Czarter jachtów w Malezji z Langkawi, która jest jest największą z 99 wysp, które można zwiedzić podczas rejsu po wodach Malezji. Białe piaszczyste plaże, bujna roślinność deszczowych lasów tropikalnych i skaliste górskie szczyty sprawiają, że wyspa zwana jest najlepiej chronionym sekretem Malezji. Langkawi to wyspa o fantastycznym tropikalnym krajobrazie. Chociaż znajduje się tutaj kilka pięciogwiazdkowych hoteli i sporo wolnocłowych sklepów, znaleźć można to także sporo naprawdę dziewiczych miejsc i uciec od tłumów turystów.

Warunki do żeglowania w Malezji

Akwen żeglugi obejmuje wyspy na Morzu Andamańskim tworzące archipelag Langkawi. Należą do niego także południowe wyspy tajlandzkie – archipelagi Butang i Turatao. W trakcie czternastodniowego rejsu można pożeglować na wyspy tajlandzkie (Butang i Turatao), a nawet w jedną stronę do Phuket w Tajlandii. W trakcie rejsu trwającego jeden tydzień, lepiej pozostać na wodach malezyjskich. Granica z Tajlandią znajduje się w odległości zaledwie dwóch mil od Langkawi lecz jej przekraczanie jest dość uciążliwe ze względu na formalności graniczne.

Marina Telaga - baza jachtów czarterowych na Langkawi
Marina Telaga na Langkawi

Malezja leży w obszarze klimatu równikowego z silnym oddziaływaniem morza. Można wyróżnić dwa okresy monsunu. Nie ma tutaj typowo suchego sezonu. Przez cały czas jest ciepło i dość wilgotnie. Temperatura wody waha się pomiędzy 26 a 29° C. Monsun północno-wschodni (zimowy) wieje od listopada do lutego i przynosi opady na wschodnim wybrzeżu półwyspu malajskiego oraz w regionach Sabah i Sarawak. Niewielki opad występuje także w centrum i na wybrzeżu zachodnim, ale w mniejszym stopniu. Monsun południowo-zachodni (letni) wieje od sierpnia do listopada i dociera do wybrzeża zachodniego. Opady wtedy są mniejsze niż podczas monsunu zimowego. Ten sezon jest najlepszy na zorganizowanie rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym w Malezji.

Propozycja trasy dziesięciodniowego rejsu jachtem czarterowym z Langkawi:
1 dzień: Zaokrętowanie w Marinie Telaga w północno-zachodniej części wyspy (15 min. jazdy z lotniska).

2 dzień: Wypłynięcie na Pantai Cenang (7 Mm). Kotwiczenie przy Monkey Beach (bardzo ładna plaża). Późnym popołudniem, można obejrzeć małpy wędrujące po okolicznych wzgórzach. Przy plaży Pantai Cenang, jednej najpopularniejszych na Langkawi, znajduje się wiele restauracji i sklepów spożywczych. Warto zwiedzić także interesujące akwarium morskie.

Postój na kotwicy podczas rejsu żeglarskiego w Malezji
Kąpiel na kotwicy przy Langkawi

3 dzień: Pantai Cenang – Pulau Dayang Bunting – Pulau Payar (7 Mm). Wycieczka po wyspie do „Pregnant Lake Princess” – największego jeziora ze słodką wodą na Langkawi. Jezioro położone jest w wyjątkowym otoczeniu i związane jest z nim wiele tajemniczych legend. Można zażyć kąpieli i popływać rowerem wodnym.

4 dzień: Pulau Payar (20 Mm). Płyniemy do Pulau Payar Island – rezerwatu morskiego. Jest to świetne miejsce do snurkowania z ABC. Zwłaszcza Coral Garden, zachwyca bogactwem koralowców i kolorowymi rybami, jedzącymi prosto z ręki.

5 dzień: Pulau Payar – Kuah (20 Mm). Kotwiczymy w Królewskim Jacht Klubie w stolicy Langkawi. Istnieje możliwość zrobienia zakupów w licznych sklepach wolnocłowych znajdujących się w mieście. W marinie można uzupełnić zapas wody pitnej.

6 dzień: Kuah – Kilim Geoforest Park (15 Mm). Tu znajdziecie się w zupełnie innym świecie: wapienne klify wyrastające ponad zielonymi namorzynami powstałe miliony lat temu. Istnieje możliwość zjedzenia obiadu pośród namorzynów w gospodarstwie rybackim (świetne świeże dania z owoców morza). Obowiązkowa wycieczka łodzią motorową po rozlewiskach rzeki do jaskini „The Hole in the Wall”, podziwianie i karmienie langkawi (brązowych orłów) oraz pokaz tresowanych ryb.

7 dzień: Kilim – Tanjung Rhu Beach – Datai (16 Mm). Żegluga do Tanjung Rhu Beach przy północnym cyplu Langkawi otoczonym przez piękne plaże. Wieczorem postój na kotwicy przed hotelem Datai. Wycieczka do farmy krokodyli.

8 dzień: Datai – Ko Lipe (Archipelag Butang – Tajlandia) (23 Mm). Żegluga do tajlandzkiego archipelagu wysp Butang. Snurkowanie w krystalicznej wodzie i na rafie koralowej. Wieczorem tajski masaż i posiłek w jednej z licznych restauracji.

Ko Lipe | Czarter jachtów w Malezji
Plaża na Ko Lipe

9 dzień: Ko Lipe – Ko Rawi – Ko Butang – Ko Lipe (12 Mm). Nurkowanie na najpiękniejszej rafie koralowej w Tajlandii. Wycieczka do wodospadu i kanioning na wyspie Ko Rawi. Powrót na Ko Lipe.

10 dzień: Ko Lipe – Marina Telaga (25 Mm),

11 dzień: Wycieczka piesza do skansenu Oriental Village i wyjazd kolejką gondolową na górę. Wycieczka po lesie tropikalnym. Wyokrętowanie. Wieczorem wylot do Polski.