Czarter jachtów w Turcji

Czarter jachtów w Turcji. Turcja kryje w sobie wszystkie tajemnice egzotycznego orientu i leży nad pięknym Morzem Śródziemnym. Jej linia brzegowa świetnie nadaje się do wakacyjnej żeglugi i rozciąga się na długości ponad 8 300 km. Urozmaicona jest przez wiele zatok i ukrytych piaszczystych plaż. Najbardziej znaną częścią wybrzeża jest Riwiera Turecka położona pomiędzy między Cesme i Antalią.

Obszar, na którym położona jest w większości Turcja nazywa się Azją Mniejszą (historyczna Anatolia) i stanowi bramę pomiędzy Europą i Azją. Turcja otoczona jest przez morza: Czarne, Marmara i Morza Egejskiego, ale najlepiej rozwinięte turystycznie i najbardziej znane jest wybrzeże Morza Śródziemnego.

Kaunos - teatr antyczny | Czarter jachtów w Turcji
Teatr antyczny w Kaunos

Wielu z Was prawdopodobnie było już w Turcji na wakacjach typu all inclusive w jakimś luksusowym hotelu, ale ilu z was tak naprawdę doświadczyło prawdziwego tureckiego wybrzeża? Jest tam mnóstwo rzeczy do zobaczenia: wiele średniowiecznych portowych miast, z okresu potężnego Imperium Osmańskiego, zatłoczone bazary i małe wioski rybackie, w których czas się nieomal zatrzymał.

Warunki do żeglowania jachtem w Turcji

Jeśli zdecydujecie się na czarter jachtu w Turcji, zdziwicie się, jaki dziewicze, nietknięte przez człowieka jest tam wybrzeże, które wielokrotnie wykorzystywano przy produkcji hollywoodzkich filmów. Jest to idealne miejsce, aby uciec od stresu, zaszyć się w dzikich zakamarkach przyrody i połączyć się z naturą.

Turecka kuchnia ma typowo orientalny charakter i jest bogata w aromatyczne przyprawy. Począwszy od najmniejszych ulicznych stoisk a kończąc na najwykwintniejszych restauracjach, dosłownie wszędzie można skosztować lokalnych przysmaków, takich jak słynny doner kebab lub ryż pilaf. Ta mieszanka kultur i smaków sprawia, że w kuchni tureckiej trudno nie znaleźć czegoś dla siebie.

Czarter jachtów w Turcji: marina w Datca
Marina w Datca

Rozpoczynając rejs z MARMARIS, można odkryć wiele pięknych zatok i spokojnych, osłoniętych kotwicowisk. Na wybrzeżu, znajduje się wiele zabytków z czasów starożytnej Grecji i Bizancjum. Nie wolno ominąć zabytków w Caunus, Efezie, Pergamos i Kas. Starożytne ruiny w Turcji należą do najbardziej malowniczych w całym basenie Morza Śródziemnego.

Pogoda podczas rejsu żeglarskiego jachtem w Turcji

Pogoda stanowi także jeden z głównych atutów wakacji żeglarskich w Turcji. Na Riwierze Tureckiej jest prawie zawsze słonecznie i gorąco, a ciepła wody wraz z piaszczystymi plażami czynią ją doskonałym miejscem na rodzinny rejs pod żaglami.

Latem na wybrzeżu egejskim podobnie jak podczas rejsów w Grecji wieje meltemi. Wiatr zaczyna wiać w maju i czerwcu z siłą 3 do 4°B i tężeje do 6-7°B w lipcu i sierpniu. Meltemi zanika we wrześniu – październiku. Pomiędzy Kos i Bodrum wieje z N, zaś na południowym wybrzeżu zwykle z W.

Regulacje i przepisy prawne

Turecki przemysł żeglarski rozwinął się w ostatnich latach bardzo mocno. Przemysł stoczniowy budowy jachtów jak i nowe mariny żeglarskie bardzo się rozwinęły. Kiedyś Turcja była tylko jednym z wielu krajów leżących nad Morzu Śródziemnym, jeśli chodzi o infrastrukturę żeglarską, teraz, dzięki połączonym wysiłkom samorządu terytorialnego i inwestorów zagranicznych, Turcja stała się jednym z kluczowych graczy w tym sektorze.

W ostatnich latach w miastach takich jak Bodrum, Fethiye, Gocek, Marmaris i Cesme wybudowano nowe i bardzo nowoczesne mariny, co znacznie zwiększyło całkowitą liczbę miejsc do cumowania na wschodnim Morzu Egejskim. Operatorzy jachtów czarterowych w Turcji oferują konkurencyjne ceny, aby stać się wiodącym krajem w turystyce żeglarskiej w Europie.

Fethiye w Turcji - Czarter jachtów
Grobowce w Fethiye

Jedyne, co trzeba pamiętać podczas wypożyczenia jachtu w Turcji jest to, że musicie posiadać Transit Log, który zawiera informacje na temat jachtu i załogi czarterującej jacht. Transit Log jest ważny przez rok, ale traci ważność, jeśli opuścicie tureckie wody.

Podobnie jak wszędzie, czarterując jacht, należy posiadać patent żeglarski. W przeciwnym przypadku trzeba wynająć lokalnego skippera lub wykupić kabinę (miejsce) na rejsie z załogą. Oprócz możliwości pełnego zrelaksowania i braku jakiejkolwiek odpowiedzialności, miejscowy skipper z pewności zna wszystkie najlepsze lokalne miejsca, które warto odwiedzić podczas rejsu.

Transfery z lotniska do mariny

Lotnisko Bodrum – 30 minut jazdy do Mariny Bodrum.
Lotniska Dalaman i Izmir – 2,5 do 3 godzin jazdy do Mariny Bodrum.
Lotnisko Dalaman – 45 minut jazdy do Mariny Fethiye.

Propozycja trasy 7-dniowego rejsu żeglarskiego z Marmaris:

1 dzień: zaokrętowanie

2 dzień: Marmaris – Bodrum (70 Mm)

3 dzień: Bodrum – Datca (15 Mm)

4 dzień: Datca – Mersincik (25 Mm)

5 dzień: Mersincik – Gökertme (20 Mm)

6 dzień: Gökertme – Knidos (25 Mm)

7 dzień: Knidos – Marmaris (45 Mm)

8 dzień: wyokrętowanie

Widok z morza na Oludeniz
Widok na Oludeniz

Czarter jachtów w Turcji.