Chorwacja: czarter jachtów i rejsy żeglarskie

Czarter jachtu w Chorwacji. Chorwackie wybrzeże Adriatyku z błękitnym morzem, łagodnym klimatem, osobliwymi wioskami i zabytkowymi miastami, jest wspaniałym regionem żeglarskim, który stawia Chorwację na czołowym miejscu w rankingu obszarów dla uprawiania sportów wodnych i czarteru jachtów. Osłonięta linia brzegowa o długości 5000 km, łańcuch siedmiuset wysp z licznymi kotwicowiskami i wiele dobrze wyposażonych marin sprawiają, że żeglowanie w Chorwacji zadowoli każdego żeglarza. Można znaleźć tutaj odosobnione i romantyczne przystanie, ale i nowoczesne, dobrze zaopatrzone porty i mariny.

Rejs jachtem w Chorwacji | Czarter jachtu w Chorwacji

Rejs jachtem wyczarterowanym w Chorwacji można rozpocząć z dowolnej mariny począwszy od Rovinj i Puli, położonych w północnej części Chorwacji na półwyspie Istria lub z Zadaru, Sukosanu, Biogradu, Murteru, Primostenu, Trogiru lub Splitu leżących w środkowej Chorwacji (Dalmacji) a nawet z Dubrownika leżącego na południowym krańcu Chorwacji, przy granicy z Czarnogórą. Aby nie powtarzać tej samej drogi dwa razy, można przejąc jacht w jednym porcie i zdać go w innym (opcja one-way). Czarter jachtu w Chorwacji

W Puli warto zwiedzić dobrze zachowany amfiteatr rzymski (koloseum). Zadar posiada piękny port i zabytkową starówkę otoczoną średniowiecznymi murami. Rozpoczynając rejs w Zadarze, Sukosanie lub Biogradzie, koniecznie trzeba odwiedzić archipelag Kornat. Tworzy go ponad sto bezludnych, skalistych wysepek rozrzuconych w odległości 11 mil wzdłuż wybrzeża Dalmacji. Wyspy zbudowane są z wapiennych skał pokrytych cienką warstwą traw. Obecnie na wyspach nie ma żadnych stałych osad. Znajdują się tam jedynie nieliczne domy, zamieszkałe sezonowo przez wędkarzy i rolników. Na Kornatach utworzono Park Narodowy.

Split i cała Dalmacja, ze względu na swoje położenie na wschodnim wybrzeżu Adriatyku,odgrywały zawsze wyjątkową rolę w regionie. Dalmacja obejmuje szeroki pas stałego lądu i przybrzeżne archipelagi złożone z setek wysp. Split zbudowany jest w murach rzymskiego pałacu cesarza Dioklecjana. Perłą Chorwacji i chyba najpiękniejszym jej miastem jest Dubrownik. Mocno zniszczony podczas wojny z Serbią obecnie odzyskał swój dawny blask. Otoczony średniowiecznymi murami, po których poprowadzona jest trasa wycieczkowa, pełen jest zabytkowych kamieniczek, kościołów, klasztorów i muzeów. Chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata, tętni życiem przez cały rok.

Pogoda i wiatr

W lipcu i sierpniu w Chorwacji panują bardzo wysokie temperatury dochodzące do 38°C i stosunkowo słabe wiatry. W maju, czerwcu i wrześniu mogą pojawiać się przelotne, obfite opady deszczu. Od połowy października do kwietnia pogoda jest zmienna i jedynie w południowej części Dalmacji zdarzają się dłuższe okresy dobrej pogody. Latem przeważnie wieje słaby mistral z NW, który zaczyna wiać ok. 10 rano, rośnie do 3-5°B i cichnie o zachodzie słońca. Od października do maja pojawia się jugo (scirocco) wiejący z SE (do 9°B). Bora to wiatr spadowy z gór, wiejący z NE i osiągający do 9°B. Latem pojawia się sporadycznie i z mniejszą siłą. Nasila się w miesiącach od listopada do kwietnia.

Propozycja siedmiodniowego rejsu jachtem czarterowym w Chorwacji z Sukosanu:

Dzień 1: ok. godz. 14:00 przyjazd do Sukosanu (Marina Dalmacija), zaokrętowanie na wyczarterowany jacht i ok. godz. 16:00 wypłynięcie. Ok. godz: 20:00 przypłynięcie do Sali (Velky Otok).

Dzień 2: Zwiedzanie Parku Narodowego Kornaty. Park obejmuje 89 skalistych wysp porośniętych trawą i makią. Wyspy maja bardzo charakterystyczny, surowy wygląd. Niezalesiony archipelag przypomina niekiedy księżycowy krajobraz. Najwyższe wzniesienie Kornat to Metlina 237 m. Ok. godz. 14.00 wypłynięcie na wyspę Żirije.

Czarter jachtu w Chorwacji - Kornaty
Kornaty

Dzień 3: Żirije – Vis. Zwiedzanie wyspy, plażowanie. Wyspa znana jest znana z pięknej przyrody, uroczych zatok, przejrzystej wody oraz piaszczystych i żwirowych plaż (np. Parja, Rogačić, Mala Svitnja, Vela Svitnja). Główna miejscowość – Vis – leży na tarasowych zboczach. Na południe od obecnego miasteczka, można zwiedzić ruiny starego miasta, dwie nekropole z czasów antyku, ruiny rzymskiego teatru na półwyspie Prirova, renesansowy pałac Gariboldi, kościół parafialny z 1500 r. i kościół św. Cypriana z XVI w.

Wyspa Vis - czarter jachtów w Chorwacji
Wyspa Vis

Dzień 4: Wypłynięcie w kierunku wyspy Hvar. Przy sprzyjającej pogodzie możliwie jest zwiedzenie nieopodal leżącej wysepki Biševo, z atrakcyjną „Błękitną Grotą” (Modra Špilja). Promienie słoneczne przedostają się do wnętrza groty podwodnym korytarzem oświetlając wodę jaskini intensywną, błękitno-srebrną barwą. Kąpiel w grocie pozostawia duże wrażenie. Po przypłynięciu na wyspę Hvar zwiedzanie portu, katedry oraz miasta. Rynek miasta malowniczo komponuje się z basenem portowym, wzdłuż którego położone są liczne i pełne gwaru restauracje i tawerny. Z ciekawych zabytków warto zobaczyć renesansową katedrę św. Stefana z XVI wieku i klasztor franciszkanów z kolekcją cennych obrazów. Warto zwiedzić także położoną na wzgórzu twierdzę Spanjol, zbudowaną przez Hiszpanów w XVI w., skąd rozciąga się piękny widok na zatokę i miasto. Nagrodą za trud wejścia będzie również przyjemne zejście do portu przez ładny, egzotyczny park pełen opuncji i agaw.

Modra Splija
Modra Splija

Dzień 5: Wypłynięcie w kierunku Trogiru. Po drodze nurkowanie przy wyspach Pakleni Otoci. W Trogirze zwiedzanie zabytkowej części miasta wraz z romańską katedrą. Trogir jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji. Średniowieczne stare miasto leży na malej wysepce połączonej mostem ze stałym lądem. Wąskie uliczki ze starymi domami są bardzo urokliwe, a najciekawsze zabytki to wenecka katedra św. Lovro, renesansowa kaplica św. Iwana oraz ratusz. Z murów miejskich zachowała się imponująca wieża obronna Kula Kumerlenga. Wzdłuż nabrzeża, przy którym cumują promy i duże jachty, ciągnie się piękna aleja z palmami.

Trogir - czarter jachtów w Chorwacji
Trogir

Dzień 6: Wypłynięcie do Skradinu i tam zwiedzanie Parku Narodowego Krka. Park Narodowy Krka obejmuje dolny bieg rzeki Krka wraz z wieloma wodospadami i jest obszarem o wyjątkowych walorach krajobrazowych. Bardzo interesujący jest odcinek od Szibenika do miasteczka Skradin, w którym staje się w marinie ACI. Dalej do Parku płynie się już statkiem. Najbardziej interesującą cześć parku stanowi 7 wodospadów, o łącznym spadku 242 metrów, z których najbardziej widowiskowy – Skradinski Buk – składa się z 17 kaskad i liczy 45 m wysokości. Unikalna jest flora i fauna Parku. Pomiędzy wodospadami, rwącymi bystrzami i odnogami rzeki biegną ścieżki i kładki dla zwiedzających. Można również odbyć wycieczkę łodzią do położonej na północ wyspy Visovac z klasztorem Franciszkanów z XV wieku. Ponad wyspą widać spektakularny wodospad Roski.

Skradin - wodospady Krka | czarter jachtu w Chorwacji
Skradin | Wodospady Krka

Dzień 7: Wypłynięcie w kierunku Sukosanu.

Dzień 8: Wyokrętowanie i powrót do kraju. Czarter jachtu w Chorwacji