Czarter katamaranów

Czarter katamaranów zyskuje coraz większą popularność wśród żeglarzy. Rośnie także dostępność katamaranów w firmach czarterowych na całym świecie. Można wskazać regiony, gdzie dostępność katamaranów jest znacznie większa niż jednokadłubowców. Takim regionem są na przykład Karaiby. Są też regiony, gdzie w ofercie firm czarterowych, katamaranów nie ma w ogóle, jak na przykład Wyspy Kanaryjskie. Jakie są zatem zalety tego typu jachtów?

Prędkość katamaranu pod żaglami

Jest to jedna z głównych zalet przemawiających za katamaranem. Katamarany, zwłaszcza w półwietrze, żeglują szybciej niż jednokadłubowce. Odpowiedzialne są za to mniejsze opory hydrodynamiczne generowane przez wąskie i o małym zanurzeniu kadłuby posiadające miecze lub wąskie kile. Katamarany z powodu braku balastu w kilach są lżejsze od jachtów jednokadłubowych.

Czarter katamaranów Catana 42
Katamaran Catana 42

Bezpieczeństwo a czarter katamaranów

Wywrotki katamaranów w żeglarstwie czarterowym praktycznie się nie zdarzają. Pojedyncze przypadki wywrotek katamaranów, które znamy literatury wynikały z ryzykownej żeglugi skippera (przeżaglowania – nie zakładania refów przy wzrastającej sile wiatru) lub niebezpieczeństw związanych z żeglugą morską każdej jednostki. Ponadto katamarany są niezatapialne z powodu braku balastu. Ponadto, po wywrotce załoga może wydostać z katamaranu awaryjnym wyjściem na pokład. Sprawia to, że szansa na przetrwanie załogi jest dużo większa niż na tratwie ratunkowej.

Małe zanurzenie katamaranu

Małe zanurzenie pozwalają podejść bardzo blisko brzegu a także umożliwia na bezpieczną żeglugę na płytkich wodach pływowych. W razie wpłynięcia na mieliznę, katamaran stabilnie stoi na dnie i bez obaw można oczekiwać na przyjście wysokiej wody). Katamarany pozwalają także na bliskie podpłynięcie do plaży a nawet wysztrandowanie bez większej szkody dla konstrukcji. Ta cecha umożliwia także na kotwiczenie w płytkich zatokach niedostępnych dla jachtów jednokadłubowych.

Duża przestrzeń na katamaranie

Katamarany oferują znacznie więcej miejsca na i pod pokładem niż tradycyjny jacht jednokadłubowy. Wygodne, oddzielne kabiny (zwykle w liczbie czterech), duża liczba toalet (od dwóch do czterech), duża powierzchnia pokładu na całej długości z dodatkową siatką rozciągnięta w części dziobowej pomiędzy kadłubami oferuje dużo miejsca do opalania. Podczas postojów na kotwicy i kąpieli, do dyspozycji są dwie drabinki do schodzenia i wychodzenia z wody. Mesa na poziomie kokpitu jest dobrze oświetlona oferując znakomity widok dookoła jachtu. Na katamaranie z kokpitu wchodzi się do mesy, a nie schodzi pod pokład, co stwarza znakomitą komunikację pomiędzy nimi. Ponton, który w katamaranie, jest zawieszony na wysięgnikach na rufie, nie zabiera miejsca na pokładzie i znacznie łatwiej jest go zwodować.

Wyczarteruj katamaran Bali 4.5
Katamaran żaglowy Bali 4.5.

Mały przechył na katamaranie

Jedną z największych zalet katamaranów jest pozioma żegluga, szczególnie przy silniejszych wiatrach. Od załogi nie wymaga się balastowania, załoga nie musi stale walczyć z przechyłem podczas trudnej pogody w celu utrzymania równowagi. Jest to szczególnie istotne przy żegludze z dziećmi. Dla początkujących żeglarzy katamarany pozwalają łatwiej radzić sobie na morzu. Przy wietrze od rufy katamaran płynie bardzo stabilnie w przeciwieństwie do jachtu jednokadłubowego, który kołysze się z burty na burtę. Dodatkową zaletą jest także brak bujania przy postoju na kotwicy, co na niektórych akwenach (np. Karaiby) ma kapitalne znaczenie (brak choroby morskiej u załogi na postoju). Kuchenki na katamaranach nie są montowane na przegubie kardana, gdyż nie jest to potrzebne.

Możliwości manewrowe katamaranu

Dzięki posiadaniu dwóch silników katamaran ma możliwość zawrócenia niemal „w miejscu” i podchodzenia do nabrzeża „bokiem”. Do manewrowanie nie trzeba jachtu rozpędzać.

Dobra wentylacja na katamaranie

Dla osób pływających na ciepłych bardzo istotna jest wentylacja pod pokładem jachtu. Odpowiednią cyrkulację w kabinach, niezbędną dla podniesienia komfortu żeglugi, znacznie łatwiej jest osiągnąć na katamaranach niż na tradycyjnych jachtach jednokadłubowych.

Prędkość katamaranu na silniku

Dzięki niewielkiemu zanurzeniu i masie, braku dużego kila generującego duże opory hydrodynamiczne oraz posiadaniu dwóch silników, katamarany płynąc na silniku są znacznie szybsze od jachtów jednokadłubowych. Prędkości rzędu 7-8 węzłów osiągane przez katamaran płynący na silniku nie stanowią czegoś niezwykłego. Taka prędkość umożliwia nawet pływanie za katamaranem na nartach wodnych!

Katamaran motorowy Aquila
Katamaran motorowy Aquila

Wiele wyodrębnionych przestrzeni a czarter katamaranów

Z powodu dużej powierzchni pokładu oraz wielopiętrowej konstrukcji współczesnych katamaranów turystycznych, oferują one wiele przestrzeni umożliwiających prowadzenie życia towarzyskiego w kilku grupach, nieingerujących sobie na wzajem. Na przykład w katamaranach Lagoon 450, jest miejsce w kokpicie (kanapy z materacami), mesie (kanapy z materacami), w przedniej części przed kabiną (ławeczka i siatka) oraz w górnej części – w sterówce (tzw. flying bridge).

Mniejsza powierzchnia żagli i pełnolistwowy grot

Przy tej samej długości w linii wodnej, katamarany mają mniejszą powierzchnię żagli niż jednokadłubowce, co sprawia że łatwiej jest obsługiwać żagle (stawiać, zrzucać). Co więcej, standardem w takielunku katamarana jest wyposażenie go w pełnolistwowy grot co znakomicie podnosi sprawność aerodynamiczną żagla. To powoduje, że nawet przy słabych wiatrach, katamarany płyną znacznie szybciej niż jednokadłubowce.