Czartery jachtów we Francji i rejsy po Lazurowym Wybrzeżu (Côte d’Azur) | Riwiera Francuska

Francja jest nie tylko najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, ale także najlepszym miejscem do uprawiania żeglarstwa na Morzu Śródziemnym. Mają na to wpływ słynne kurorty wypoczynkowe rozsiane na rozległym wybrzeżu znanym na całym świecie i jako Lazurowe Wybrzeże (fr. Cote d’Azur). Żeglarzy przyciąga tam piękny krajobraz, spokojny styl życia mieszkańców i wspaniała kuchnia.

Marina w Saint-Tropez
Marina w Saint-Tropez

Riwiera Francuska lub Lazurowe Wybrzeże (jak nazywają ją Francuzi nawiązując do koloru morza) ciągnie się na od miasta Menton w pobliżu granicy z Włochami, aż do Hyéres w Zachodniej Francji. Zyskała ona popularność w XVIII w., kiedy turyści z Anglii i Rosji zmienili ją w ulubiony cel wyjazdów zdrowotnych. Dzisiaj jest nie tylko miejscem zabaw bogatych i sławnych osób, ale także jedną z najlepszych destynacji żeglarskich na świecie. Do najatrakcyjniejszych miejsc należą miasta-ikony, takie jak Monte Carlo, Saint Tropez i Cannes, a także Nicea, Marsylia czy Hyéres.

Latem plaże na Riwierze Francuskiej są bardzo zatłoczone, dlatego warto rozważyć czarter jachtu na Korsyce. Wielką atrakcją wyspy są piękne krajobrazy i wiejska atmosfera. Miasta takie jak Ajaccio (miejsce urodzenia Napoleona Bonaparte – muzeum w domu rodzinnym), Bastia, Calvi czy Propriano przyciągają co roku wielu turystów.

Lazurowe Wybrzeże jest regionem wyjątkowym: panuje tu łagodny klimat, piękne krajobrazy, liczne mariny stwarzają idealne warunki do żeglarstwa. W sezonie letnim wiatr jest umiarkowany, morze stosunkowo spokojne a pływy i prądy morskie niewielkie. Wybrzeże pozbawione jest szczególnie niebezpiecznych miejsc i posiada wiele zatok umożliwiających bezpieczne schronienie.

Marina Bormes | czarter jachtów we Francji
Marina w Bormes-les-Mimosas

Baza jachtów czarterowych w Bormes-les-Mimosas

leży w otoczeniu najpiękniejszych miejsc żeglarskich regionu. Jeśli macie do dyspozycji tylko jeden tydzień, warto zwiedzić Côte Varoise i d’Or Iles. Już w odległości zaledwie 15 Mm leżą urocze wyspy Le Levant, Port Cros i Porquerolles wraz z kotwicowiskami Cabasson i Léoube po zawietrznej stronie przylądka Bénat. Schronienie daje także zatoka Cavalaire i przylądek Lardier. W odległości 30 Mm leży Saint-Tropez, Saint-Raphaël i Agay. Cannes i Iles de Lérins znajdują się zaledwie o 10 Mm dalej na wschód. Na zachód w odległości niecałych 50 Mm leżą Cassis i Calanques Port-Miou oraz Morgiou i Sormiou. Czartery jachtów we Francji

Jeśli macie do dyspozycji dwa lub więcej tygodni, można popłynąć stąd nawet na Korsykę, Sardynię albo na Baleary. Z Bormes najbliższy port na Korsyce to Calvi (110 Mm). Zanim dotrzecie do Bonifacio, w odległości 90 mil od Calvi, znajduje się szereg kotwicowisk wzdłuż skalistego, zachodniego wybrzeża. W kierunku południowo-wschodnim, w odległości 220 Mm leży Minorka a dalej pozostałe wyspy Balearów. Można tam dopłynąć bezpośrednio lub z postojem na francuskim Vermeille Côte albo hiszpańskim Costa Brava.

Propozycja trasy 7-dniowego rejsu po Lazurowym Wybrzeżu – wypłynięcie z Bormes-les-Mimosas:

1 dzień: Zaokrętowanie
2 dzień: Bormes – Saint-Tropez (26 Mm)
3 dzień: Saint-Tropez – Antibes / przez Iles de Lerins (39 Mm)
4 dzień: Antibes – d’Agay Rades / Saint-Raphaël (16 Mm)
5 dzień: Agay – Iles de Porquerolles (46 Mm)
6 dzień: Porquerolles – Iles de Port Cros (10 Mm)
7 dzień: Port Cros – Bormes (7 Mm)
8 dzień: Wyokrętowanie