Dlaczego warto wyczarterować jacht jednokadłubowy?

Znacznie niższa cena czarteru jachtu jednokadłubowego

Czarter jachtów jednokadłubowych jest znacznie tańszy niż katamaranu. Katamarany są jachtami znacznie droższymi niż jednokadłubowce. Katamaran przeznaczony dla tej samej liczby osób może kosztować ponad dwa razy więcej niż jacht jednokadłubowy.

Większa dostępność jachtów jednokadłubowych

Rosnąca popularność katamaranów na świecie powoduje, że trzeba je rezerwować ze znacznym wyprzedzeniem. Znacznie mniejsza liczba katamaranów w ofercie form czarterowych w stosunku do jednokadłubowców powoduje, że trudniej wynająć upatrzony przez siebie katamaran. Dlatego znacznie łatwiejszy jest czarter jachtów jednokadłubowych.

Popularny czarter jachtów jednokadłubowych: Bavaria Cruiser 37
Bavaria Cruiser 37

Jachtem jednokadłubowym znacznie łatwiej jest zacumować

Katamarany są znacznie szersze od jachtów jednokadłubowych, przez co zajmuje dużą przestrzeń stojąc w porcie, co wiąże się z problemami znalezienia miejsca w małych lub zatłoczonych portach, gdy zwalnia się jedno miejsce na jacht katamaran zwykle się w nim nie zmieści. Dlatego pływając katamaranem trzeba planować trasę rejsu z postojami raczej na kotwicowiskach niż w portach, wybieranie na postój dużych i mniej zatłoczonych portów, ewentualnie rezerwowanie zawczasu miejsca na postój w porcie

Niższe ceny marin

Za katamarany naliczane są znacznie wyższe opłaty za postój w portach niż za jachty jednokadłubowe. Jest to związane z zajmowaniem znacznie większej przestrzeni w marinie przez katamarany. Cena ta może być nawet o 70% wyższa niż za jacht jednokadłubowy.

Jacht jednokadłubowy ostrzej żegluje na wiatr niż katamaran

Katamarany turystyczne znacznie mniej ostro chodzą na wiatr niż jednokadłubowce. Jest to związane z dość dużym dryfem wynikającym braku mieczy pod kadłubami. Są jednak wyjątki. Niektóre katamarany takie ruchome miecze posiadają, jednak ich obsługa jest dość kłopotliwa, a w dodatku często zdarza się, że załoga zapomina o podniesieniu mieczy przy wpływaniu na płytką wodę. Efektem jest łamanie mieczy i bardzo wysoki koszt naprawy (powyżej 500 EUR).

Większa prędkość jachtu na pełnych kursach

Katamaran stworzony jest do żeglugi półwiatrem. Na kursach od pełnego bejdewindu do baksztagu rozwija największe prędkości. Ponieważ posiada bardzo mały żagiel przedni znacznie słabiej żegluje z wiatrem. Jachty jednokadłubowe posiadające wielkie genuy i dzięki temu znacznie szybciej żeglują z wiatrem niż katamarany.

Beneteau Oceanis 43: czarter jachtów jednokadłubowych
Beneteau Oceanis 43

Katamaran stwarza niebezpieczeństwo wywrotki i grzyba przy silnych wiatrach

Płynąc katamaranem trudniej dostrzec wzrastającą siłę wiatru, gdyż katamaran nie przechyla się pod wpływem wiatru. To powoduje, że żeglując katamaranem trzeba bardzo precyzyjnie oceniać siłę wiatru i zawczasu refować żagle. Przeżaglowany katamaran może ulec wywrotce, co skutkuje natychmiastowym grzybem. Po takiej wywrotce, w zasadzie nie ma możliwości postawienia katamaranu do góry masztem.

Katamaran łatwiej zrywa kotwicę niż czarterowany jacht jednokadłubowy

Katamarany z powodu szerokiej, mało opływowej i wysokiej nadbudówki stawiają duży opór wiatrowi stojąc na kotwicy i przez to znacznie łatwiej zrywają się z kotwicy niż jachty jednokadłubowe.

Katamaranom brak żeglarskiego ducha

Dla wielu żeglarzy katamarany nie mają w sobie żeglarskiego ducha: pływają bez przechyłu, nie pracują na fali, nie posiadają klasycznej mesy, itd. Katamarany raczej polecamy rodzinom z małymi dziećmi i początkującym załogom.

Klasyczna sylwetka – czarter jachtów jednokadłubowych

Klasyczny jacht o klasycznej sylwetce musi być jednokadłubowy. Katamaran swoim wyglądem przypomina bardziej mydelniczkę niż rasowy morski jacht.